Meist

Sulgkaal on nime saanud naiste kuni 57kg poksiklassi järgi ja viitab ühtaegu nii kergusele kui raskusele. Kotimaterjal, kootud polüpropüleenkangas ei kaalu ise midagi, aga on väga vastupidav.

Sulgkaalu kangas on rustikaalne, aga meie nägemuses põnev ja eripalgeline. Kootud polüpropüleen on kerge, pehme ja isegi õrn materjal, mis on väga vastupidav ajale, raskusele ja ilmastikule. Tundlik, aga samal ajal tugev – nagu peab olema tänapäeva inimene.
Materjal on kootud küll ühes tehnikas, kuid on oma väljanägemiselt päris varieeruv. Mõnel kotil on kiri, mõni on pehmem, mõni valgem või läbipaistvam … Kõigil on sees musta värvi veekindel polüestrist impregneervooder ning suur lukuga tasku.

Kogu materjal on taaskasutatud.

Sulgkaalu tooted on müügil Nu Nordiku ja KUMU Kunstimuuseumi disainipoodides. Soovi korral võid ka otse ühendust võtta.

About us

Sulgkaal is named after a women’s boxing weight – Featherweight, up to 57 kg -, implying lightness and toughness at the same time. Its material, woven polypropylene fabric, is very light but can endure weather, time and heavy loads.

We only use recycled material – 25 and 50 kg bags of salt, sugar, hops, flour, buckthorn, and various dry goods -, collected from different makers of sweets, beer and ice cream.

Sulgkaal material is simple and coarse, but layered and nuanced on closer look. Woven polypropylene is a light, soft and even somewhat tender fabric. Flexible and tough, like modern people have to be. The material varies quite a bit from bag to bag, despite identical production. The prints are also diverse: some have large lettering, signs in black or red, smoother or rougher, more transparent or opaque. All bags come with black waterproof impregnated polyester lining and a large zipper pocket inside.

Our bags have a simple cut and they are extremely durable. Our designs are currently available in Nu Nordik and KUMU art museum design shop in Tallinn, Estonia. You can also contact us directly.